El Dokuma Halı Nasıl Anlaşılır ?

El Dokuma halı Nasıl Anlaşılır ?

Bir halının el dokuma halısı olduğunu nasıl anlarız, öncelikle el dokuma adından da anlaşılacağı gibi el ile dokunan halılara verilen genel isimdir. Yan yana iki adet imza atın, ilk imzanızla ikinci imzanız her ne kadar aynı gibi gözüküyor olsa da aynı olmadıklarını fark edeceksiniz. Çünkü el yordamı ile yapılan işlemlerde aynı simetrik ölçüyü tutturmak çok zordur. El dokuma halıları da buna benzer, halılar halı tezgahlarında el ile dokunurken halıyı dokuyan dokuyucunun hatalar yapması kaçınılmazdır. Örneğin bir ilmeği çok sıkarken diğer ilmeği az sıka bilir. Yine aynı şekilde bir deseni 90 derecelik açıyla koysa da diğer deseni 88 derecelik açıyla koyar. Makine halılarında ise bu durum tam nizami şekilde yapılmaktadır tüm desenler aynı açıyla ve tüm ilmekler aynı sıklıkta atılmaktadır. Makine halıları görünüm olarak daha düzgün ve kusursuz bir görünüme sahiptir. Şimdi el dokuma halı nasıl anlaşılır size maddeler halinde açıklayalım.

  • Desenlerden ayırt etme : el dokuma halılarında desen geçişleri bir birini tutmaz. (Çok ince dokunmuş hereke halıları bu ayrıştırmaya dahil değildir.)
  • Dokunarak ayırt etme : Yün olmayan halıları dokunmak suretiyle sentetik makine halılarından kolaylıkla ayrıştırabiliriz.
  • Halının sırt (arka) kısmı ile ayırt etme : El dokuma halılarının arkasını çevirdiğinizde güzel bir görünüm vardır. Üstteki desenin alt taraftan da belli olduğunu görebilirsiniz. Yada arka taraftaki desen geçişlerinin daha asimetrik olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz.
  • Renk ile ayırt etme : Kök boya işlemi uygulanan el dokuma halılarında renklerde farklılıklar gözükmektedir. Her ne kadar renk aynı gibi gözükse de dikkatli bakıldığında renklerin birbirini tutmadığını arada ton farklılıklarının olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Overlok ile anlama : el dokuma halılarının kenar kısımlarının overloklarıda el ile yapılmaktadır. Dolayısı ile el ile yapılan overlok işlemi makine halısına nazaran nizami değildir.
  • Püskülden ayırt etme : El dokuma halılarının püskülleri ve püskül boyları gibi kriterler hemen gözünüze çarpabilir işte bu arada ki farklılıklar sizi el dokuma halısını anlamanızda yardımcı olacaktır.

Sözün Kısası; El Dokuma Halı Nasıl Anlaşılır ?

Kısacası el dokuma halılar pürüzsüz, hatasız, simetrik olamazlar. Aşağıda ki resimde el dokuma halı ile makine halısının karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi diğer görselleri keşfetmek için lütfen Pinterest hesabımızı ziyaret edin.

El Dokuma Halı Yıkama

El dokuma halınızı yıkatmak istiyorsanız kesinlikle kurumsal halı yıkama firmalarını tercih etmeniz gerekmektedir. El dokuma halıları makine halılarına nazaran kat kat fazla özen gösterilerek yıkanmalıdır. El dokuma halıların yıkama şampuanları, deterjanları, su sıcaklık ve soğukluk dereceleri farklılıklar göstermektedir. El dokuma halıları yıkama esnasında hatalı yıkandığı takdirde kök boyası ve ilmekleri zarar görmektedir. Hemen el dokuma halılarınızı yıkatmak için Çorum’un kurumsal halı yıkama firması Çorum Star Halı Yıkama ile iletişime geçebilirsiniz. El dokuma halılarınızı Çorum Halı Yıkama Fabrikamızda Garantili olarak yıkıyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.